About Ubuntu Czechia/Slovakia | O Ubuntu Czechia/Slovakia

Ubuntu Czechia/Slovakia

Join the Ubuntu CZ/SK Team

About the Ubuntu CZ/SK

We are a small but dedicated community of Ubuntu users in Czechia and Slovakia. Due to the small size of our countries and similarities in language, customs and culture, there is no need to maintain two communities, since our nations are very intertwined.

Team Leadership

Michal Kohutek, but I’m looking for deputies.

Team Communications

We mostly communicate over Telegram, but if you’re more old-school, you can reach us at our forum.

Additional Team Resources

We maintain a social media presence using Mastodon, with the ongoing discussion regarding spinning up our own Matrix server. That seems a bit overkill at the moment, since our telegram group has ~60 members at this moment. If there is a volunteer that would manage our presence at our social networks, I’ll be glad to talk about it.


Ubuntu Czechia/Slovakia

Pridajte sa k Ubuntu CZ/SK Teamu

O Ubuntu CZ/SK

Sme malá, ale oduševnená komunita používateľov Ubuntu v Česku a na Slovensku. Kvôli drobnosti našich krajín a ich “bratskosti” nedáva priveľký zmysel udržiavať dve komunity, preto vznikla táto spojená česko-slovenská komunita.

Vedenie teamu

Michal Kohútek, ale usilovne hľadám zástupcov.

Teamová komunikácia

Prevažne komunikujeme cez Telegram, ale ak ste staromódni, nájdete nás aj na klasickom fóre.

Ďalsie zdroje

Zo sociálnych sietí sme aktívne prítomní na Mastodone. Ozvali sa hlasy, že by nebolo zlé mať aj vlastný Matrix server, avšak keďže nás v Telegramovej skupine je len okolo ~60 členov, je to momentálne trochu zbytočné. Ak by sa našiel niekto, kto by bol ochotný spravovať ďalšie socsiete, môžeme sa o tom porozprávať.

4 Likes